nielisz.tv

100 mln na innowacyjne technologie w dziedzinie fotoniki

dodano: 19 maja 2017, źródło: www.lubelskie.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zawarły dziś porozumienie o realizacji wspólnego przedsięwzięcia polegającego na wsparciu badań przemysłowych i prac rozwojowych w obszarze technologii fotonicznych. Budżet przewidziany na projekty realizowane przez polskich naukowców i przedsiębiorców to 100 mln zł.

Podpisy pod dokumentem złożyli dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski oraz marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.
– Wspólne przedsięwzięcie w zakresie fotoniki to promowanie w regionie przemysłu wysokich technologii, a w perspektywie szansa dla Lubelskiego na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju – zapowiada marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. – W dziedzinie naukowej mamy już na tym polu pewne osiągnięcia. Jako władze województwa jesteśmy zainteresowani stymulowaniem i poszerzaniem współpracy jednostek naukowo-badawczych z przedsiębiorcami z naszego terenu, ale pragniemy też zachęcić do współpracy inwestorów z całego kraju, którzy widzą możliwości w naszym regionie i tu chcą prowadzić i rozwijać swoją działalność. Liczymy, że rozwój przedsiębiorczości technologicznej w obszarze fotoniki przełoży się bezpośrednio na rozwój gospodarczy w wielu dziedzinach i przyczyni się do podniesienia konkurencyjności gospodarki naszego województwa – dodaje Sławomir Sosnowski.
– Nie da się zbudować silnej polskiej gospodarki nie opierając jej o polski przemysł zaawansowanych technologii, skoncentrowany na wiodących rodzimych produktach, technologiach i branżach. Te z kolei mogą powstać jedynie w wyniku rozwijania i komercjalizacji specjalistycznej wiedzy naukowców – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Lubelszczyzna posiada znaczące zaplecze naukowe, w dziedzinie technologii fotonicznych. To dzięki wieloletnim pracom badawczym i doświadczeniu m.in. lubelskich naukowców powstała unikalna polska technologia światłowodów. Zawarte dziś porozumienie daje szansę na dalszy rozwój polskiego sektora fotoniki i komercjalizację opracowanych rozwiązań – dodaje prof. Chorowski.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz